After School Clubs

Full Enrichment Timetable – Term 2

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
Swimming Club

Year 7/8/9

Mr Holding

3.10 – 4.10

Swimming Pool

(Invite Only)

Netball

All Years

Mrs Harborne

3.15 – 4.15

Netball Courts

Girls Football

All Years

Mr Holland/Miss Murray

3.15 – 4.15

Astro

Y7 Football

Y7

Mr Hall

3.15 – 4.15

Astro

Ukulele Club

 Year 7

Miss Ellul

12.10 – 12.40

F6

Graphic Novel Club

Year 7/8/9

Ms Shaikh

3.10 – 4.10

S2

Y10 Football

Y10

Mr Frankish

3.15 – 4.15

Astro

Y9 Football

Y9

Mr Waine

3.15 – 4.15

Astro

Rugby

All Years

Mr Moffatt

3.15 – 4.15

Field

Basketball

Y7/8/9

Mr Roper/Mr Moffatt

3.15 – 4.15

Sports Hall

Badminton

All Years

Mr Moffatt

3.15 – 4.15

Sports Hall

Art Club

Year 7/8/9

Miss Brooks

3.10 – 4.15

G3

Y8 Football

Y8

Mrs Oldham/Mr Grant

3.15 – 4.15

Astro

SPECTRUM LGBT + Society

All Years

Mr Brown

3.15 – 4.00

F11

Orchestra Club

All Years

Mrs Vincent

12.10 – 12.40

F5

STEM Club

All Years

Miss Reddington/Mr Ison

/Mr Wood

3.15 – 4.15

F22

Drama Club

All Years

Miss Caddick/Mr Shaw

3.20 – 4.20

Drama Studio

Y9 Film Club

Y9

Miss Ivin

3.20 – 4.20

S7

Creative Writing Club

All Years

Miss McDonagh

3.15 – 4.15

S5

Guitar Club

All Years

Mrs Vincent

12.10 – 1.10

F5

Y8 Table Tennis

Y8

Mr Holding

3.10 – 4.10

Sports Hall

Y10 Home Learning Club

Y10

Miss Khan/Miss Bucker

3.10 – 3.40

F10

Y10 Band Practice

Y10

Mrs Vincent

3.10 – 4.10

Y10 Band Practice

Y10

Mrs Vincent

3.10 – 4.10

Y9 Home Learning Club

Y9

Mr Varney

3.10 – 4.00

F13

Y8 Home Learning Club

Y8

Mr Holding/Mr Upton

3.10 – 4.00

F8

Great Caludon Bake Off

All Years

Mrs Coe

3.15 – 4.30

G11

Sign up required (£1.50)

 

Choir Club

All Years

Mrs Vincent

12.20-13.05

F5

Y7 Home Learning Club

Y7

Miss Murray/Miss Rumsey

3.10 – 4.10

F11

String & Brass Sectionals

Mrs Vincent

3.10 – 4.10

F5

Decoders

Y7

Mrs Richmond

3.15 – 4.15

F7

Y10 Band Practice

Y10

Mrs Vincent

3.10 – 4.10